Mikro Filiz Nedir?


Günlük hayatımızda tükettiğimiz sebzelerin, tohumlarının, 7 ile 10 cm kadar olan filizlerinin, en şirin ve en lezzetli halleridir. Mikro filizler büyük sebzelerin 10 katından daha fazla mineral ve protein içerigi ile sizlere hayal edemediğiniz lezzetler sunmaktadır.


Sanki bir balerin gibi dans ederek büyüyen  bu güzelim mikro filizlere hayran kalmamak mümkün degildir.  Birazdan izleyeceginiz videoda bir tohumun ilk herkül sonra mikro filiz sonra fide ve en sonunda yetişkin bir bitki olmasını izleyeceksiniz. Mikro filiz ilk 7 ile 10 cm arasındaki olan kısımdır. Lütfen izlerken kendinizden geçmeyiniz. 


Ne kadar güzel ve şirinler dimi peki sadece şirin olması bunlarlamı sınırlı sanıyorsunuz o zaman şaşırmaya devam edelim .


1980 yılında Kaliforniya restoranlarında sergilenen bu  mikro filizler giderek popülerlik kazanmıştır.

Mikro filiz diye adlandırılan bu aromatik yeşillikler lezzet bakımından zengindir ve çeşitli yemeklere hoş bir renk ve görüntü ile alacagınız lezzet tavan yapacaktır.

Küçükçük boyutlarına rağmen, daha olgun sebzelerden daha yüksek besin seviyelerine ulaşan içerikleriyle herhangi bir diyete iyi bir katkı sağlar.


ÖZET olarakMikro filizler , bebek yapraklı sebzeler yerine daha genç sebze yeşillikleridir. Yoğun aromatik bir tada ve konsantre besin içeriğine sahiptirler ve çeşitli renklerde ve dokularda bulunabilmektedir.

Mikro filizler çok fazla besinlerle doludur.

Besin içerikleri biraz değişsede, çoğu çeşit potasyum, demir, çinko, magnezyum ve bakır bakımından zengin olma eğilimindedirler. Mikro filizler aynı zamanda antioksidanlar gibi faydalı bitki bileşimlerinin harika bir kaynağıdır. Dahası, besin içerikleri konsantredir, bu da aynı miktarda olgun yeşillikten daha yüksek vitamin, mineral ve antioksidan seviyeleri içerdikleri anlamına gelir

Aslında, mikro filizler daha olgun yeşilliklerle karşılaştırılan araştırmalarda, besin düzeylerinin olgun sebzelerden dokuz kat daha yüksek olabileceğini bildirmektedir.

Araştırma ayrıca, olgun meslektaşlarından daha geniş çeşitlilikte polifenoller ve diğer antioksidanlar içerdiklerini göstermektedir.

ÖZETMikro yeşiller besinler açısından zengindir. Genellikle olgun muadillerinden daha fazla miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içerirler.

Sepete Henüz Ürün eklemediniz!